Ostrava Poruba

Blesk

Blesky jsou elektrické výboje mezi nabitými oblastmi v jednotlivých oblacích, mezi oblaky a zemským povrchem nebo dokonce mezi oblaky a stratosférou. Doprovodné jevy těchto výbojů jsou světelné, zvukové, tepelné a další efekty. Blesky se vždy váží na bouřkový oblak cumulonimbus. Pod oblakem se vytvoří záporné elektrické pole s intenzitou několika tisíc voltů na metr, které při výboji vynuluje a poté opětovně narůstá k původním hodnotám.

Průběh blesku je takový, že se nejdříve vytvoří ionizovaný kanál horkého vzduchu zvaný leader, jenž vnímáme jako blýsknutí. V něm potom na okamžik protéká elektrický proud. Leader se často nepohybuje rovnoměrně, ale po určitých časových skocích. Průměr kanálu je několik cm. Teplota vzduchu v kanálu dosahuje až 25 000°C. Asi 90% blesků přenáší záporný elektrický náboj od oblaku k zemi, zbytek naopak. K tomu dochází v závěrečných fázích existence bouřkových oblaků, kdy sestupné vzdušné proudy přinášejí kladné náboje z vrcholových částí oblaku dolů k jeho základně.

Nepříliš častým a poměrně zvláštním jevem je kulový blesk. Vyskytuje se rovněž pouze při bouřce, ale jeho trvání je podstatně delší, než u běžného bleskového výboje. Tvar kulového blesku je sférický, blízký kouli. Volně se vznáší ve vzduchu, může pronikat do obydlí například okny nebo komínem, nebo sklesává shora dolů. Mívá různé zářivé barvy. Někdy se tiše rozplyne, jindy zmizí výbuchem a může mít ničivé účinky. Je horký a působí popáleniny. Soudí se, že se jedná o nějakou formu plazmy v atmosféře, avšak původ a existence kulových blesků nejsou dodnes objasněny.

Blesky známe čárové, kulové, perlové, stuhové, plošné a další.Zdroj: www.google.comKomentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Návštěvnost

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí